Usluge
Endodoncija
Endodoncija
Endodont je prostor unutar zuba koji sadrži zubnu pulpu, sastavljenu od krvnih žila, živaca, odontoblasta i zvjezdastih stanica. Grana stomatologije koja se bavi fiziologijom i patologijom endodonta naziva se endodoncija.
Zanemarena karijes ili trauma mogu uzrokovati degeneraciju zubne pulpe, koja se može upaliti i dovesti do nekroze; najizraženiji simptom u takvim slučajevima je bol. U tim situacijama potrebno je provesti devitalizaciju, postupak kojim se zub lišava vitalnog tkiva, pa se devitalizirani zub može opisati kao mrtav zub.
Endodontska terapija može se podijeliti u tri faze: dijagnostičku, pripremnu i fazu punjenja. U dijagnostičkoj fazi procjenjuje se prisutnost nekroze pulpe, istražuju se uzroci koji su do nje doveli te se odlučuje kako će se terapija nastaviti. U ovoj fazi stomatolog koristi nekoliko testova za procjenu upale, uključujući termički test, gdje se ispituje reakcija pulpe na toplinske podražaje, palpaciju ili električni test.

Ortopan rendgenska snimka pruža iznimno važne informacije stomatologu, omogućujući dijagnostiku endodontske lezije i povezanih patologija te kontrolu terapije kanala. Nakon postavljanja dijagnoze, prelazi se na pripremnu fazu, u kojoj se, nakon pristupa pulpnoj komori, provodi oblikovanje i čišćenje korijenskog kanala. Za oblikovanje se koriste nikl-titanijski instrumenti, koji se najprije ručno koriste, a potom se povezuju s električnom bušilicom.
Nakon što su korijenski kanali savršeno oblikovani, čiste se dezinficijensima, najčešće natrijevim hipokloritom, koji uklanja bakterije i ostatke pulpe.
Jedan od najvažnijih instrumenata u endodonciji za izolaciju zuba koji se tretira, kako bi se spriječila kontaminacija korijenskih kanala pljuvačkom (i spriječilo gutanje dezinficijensa), je gumena brana, čija je upotreba tijekom devitalizacije visoko preporučljiva.
Kanali, koji su savršeno oblikovani i dezinficirani, mogu se ispuniti gutaperkom, materijalom koji je termoplastičan, potpuno biokompatibilan i inertan.