Usluge

Implantologija

Implantologija

Zubni implantat je mali vijak od titana koji zamjenjuje korijen prirodnog zuba koji nedostaje. Implantat se postavlja u gornju ili donju čeljust, a s vremenom se veže za kost te služi kao oslonac za novi zub. Zubni implantati mogu se koristiti za zamjenu jednog ili više nedostajućih zuba.

Postavljanje implantata

Prije kirurškog zahvata, kirurg odabire terapiju za pacijenta. Svakom pacijentu propisuju se antibiotici i kortikosteroidi kako bi se spriječile upale i ublažila bol. Budući da implantologija nije invazivni zahvat, pacijent može nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima odmah nakon zahvata te se vratiti na posao već sljedeći dan. Ipak, uobičajena posljedica implantologije su manji otekline koje mogu trajati nekoliko dana nakon zahvata.

Prva faza uključuje umetanje samih implantata, što se obavlja tijekom kratkog kirurškog zahvata koji je bezbolan jer se izvodi pod lokalnom anestezijom. U većini slučajeva implantološki zahvat može se obaviti u jednoj posjeti.

Druga faza je razdoblje zacjeljivanja, tijekom kojeg dolazi do osteointegracije koja traje od 4 do 6 mjeseci za gornju čeljust ili od 2 do 3 mjeseca za donju čeljust. U tom razdoblju implantati su “nevidljivi” jer su integrirani u kost i prekriveni sluznicom. Iz estetskih razloga moguće je izraditi privremenu protetsku nadoknadu ili most.

Faza “otvaranja” implantata – nakon završetka razdoblja zacjeljivanja, ugrađuju se dijelovi koji služe kao sidrište za buduću protetsku nadoknadu. Dugovječnost implantata ovisi o nizu faktora, uključujući tim stručnjaka koji rade na zahvatu, kao što su kirurg, protetičar, zubni tehničar, te naravno sam pacijent. Svi moraju savršeno surađivati kako bi se osigurao implantat najviše kvalitete i dugotrajnosti.

Oralna higijena i redoviti pregledi kod vašeg specijalista (1 – 2 puta godišnje) ključni su za trajnost implantata. Neadekvatna oralna higijena može uzrokovati nakupljanje bakterijskog plaka i kamenca, što može dovesti do povlačenja desni, gubitka koštane potpore za implantat, a u konačnici i do gubitka samog implantata.

Ako pacijent boluje od određenih bolesti, poput dijabetesa, preporučuje se rješenje s koštanim implantatima, pod uvjetom da je dijabetes pod kontrolom. Čak i u slučajevima osteoporoze nema kontraindikacija za ugradnju koštanih implantata, ako bolest nije u uznapredovalom stadiju. Pacijentima s kardiovaskularnim bolestima koji uzimaju lijekove za svoju bolest, preporučujemo konzultaciju s kardiologom. Općenito, ako se pacijent osjeća dobro, dob nije kontraindikacija za implantologiju.

Nije preporučljivo odmah nakon zahvata vršiti bilo kakvo opterećenje implantata protetskim nadomjestkom kako bi se osigurala primarna stabilnost i zacjeljivanje rane nakon ugradnje.

Odbacivanje implantata vrlo je rijetko, ali ponekad se može dogoditi, što ovisi o kvaliteti kosti pacijenta i njegovom zdravstvenom stanju. Uspješnost ugradnje implantata u našoj ordinaciji iznad je svjetskog prosjeka.

Implantologija

Često postavljana pitanja

Dugotrajna održivost implantata predmet je znanstvenih istraživanja već oko 30 godina. Dosadašnji rezultati su ohrabrujući i ukazuju na to da, uz pravilnu oralnu higijenu i redovite kontrole, implantati ugrađeni od strane iskusnog implantologa mogu trajati cijeli život.

Može li svatko koristiti zubne implantate?

U principu da, osim kod osoba s rijetkim bolestima. Dob nije važna: kod starijih osoba implantati imaju jednaku šansu za uspjeh kao i kod mlađih pacijenata. Međutim, neophodna je dobra oralna higijena.

Koje su prednosti i nedostaci zubnih implantata?

Prednosti

Zahvaljujući implantatima, danas je moguće izraditi fiksne i estetski prihvatljive proteze čak i u slučajevima koji bi inače mogli biti riješeni samo mobilnom protezom. Osim toga, za razliku od tradicionalnih mostova, implantati ne zahtijevaju brušenje susjednih zuba. Implantati također sprječavaju resorpciju kosti i pružaju stabilno sidrište za potpune proteze.

Nedostaci

Potreba za kirurškim zahvatom može se percipirati kao nedostatak, kao i vrijeme čekanja potrebno za zacjeljivanje implantata (osim u slučaju trenutnog opterećenja). Također, troškovi implantološkog tretmana mogu biti viši u usporedbi s tradicionalnim protezama.

Koliko traje faza zacjeljivanja implantata i mogu li tijekom tog razdoblja nositi protezu?

Ovisno o kvaliteti kosti te broju, duljini i promjeru implantata, razdoblje tijekom kojeg implantati moraju zacjeljivati bez protetskog opterećenja može varirati. U idealnim uvjetima i s više stabilnih implantata, moguće je odmah primijeniti protetski nadomjestak. U suprotnom, obično je potrebno od 6 do 12 tjedana prije nego što se implantati otkriju i opterete protezom. Ako je potrebna rekonstrukcija kosti, faza zacjeljivanja može se produžiti do otprilike 6 mjeseci. Obično već prije zahvata izrađujemo privremenu protezu.

Treba li svaki izgubljeni zub zamijeniti implantatom?

Ne, moguće je nadomjestiti izgubljene zube mostovima na implantatima. Kada svi zubi nedostaju ili ih je potrebno izvaditi, obično su dovoljna četiri implantata za potpuni most s 12 zuba (All-on-4).

Koliko traje nesposobnost za rad nakon implantološkog zahvata?

To uvelike ovisi o opsegu zahvata: nakon jednostavnog pojedinačnog implantata obično je moguće odmah nastaviti s radnim aktivnostima. Nakon složenijih zahvata preporučuje se odmor od 2-3 dana, izbjegavajući napore.

Mogu li se implantati ugraditi u bilo kojoj dobi?

Kod adolescenata implantati su mogući tek nakon što se završi rast čeljusnih kostiju, što je obično oko 18. godine. Za odrasle ne postoje gornje dobne granice: statistički gledano, implantati ugrađeni u starijoj dobi imaju jednaku vjerojatnost uspjeha kao i oni ugrađeni u mladosti, jer sposobnost kosti da integrira implantat ne opada s godinama. U svakom slučaju, neophodno je održavati temeljitu oralnu higijenu.

Je li moguće ugraditi implantat i u slučaju jake atrofije kosti?

Često se pod pojmom atrofije kosti misli na osteoporozu, bolest koja se često javlja kod žena nakon menopauze i koja uzrokuje gubitak stabilnosti kostiju. Osteoporoza može zahvatiti i čeljusne kosti. Ipak, u većini slučajeva moguće je izvesti implantološki zahvat čak i u prisutnosti osteoporoze: u slučaju opsežnih proteza može biti potrebno ugraditi veći broj implantata, koji će morati zacjeljivati dulje vrijeme kako bi se izbjeglo preopterećenje.

Ponekad se pojam “atrofija kosti” koristi i za označavanje lokalnog gubitka koštane mase u čeljusti, primjerice uslijed parodontalne bolesti ili djelomične bezubosti. Kada atrofija kosti ostavi nedovoljnu količinu kosti za ugradnju implantata, može se pribjeći rekonstrukciji kosti.

Je li pušenje štetno za implantate?

Dobro je poznato da teški pušači (više od 10 cigareta dnevno) imaju veći rizik od gubitka implantata u usporedbi s nepušačima. Pušenje ometa lokalni imunološki sustav u stvaranju antitijela protiv štetnih bakterija, zbog čega je kod pušača vjerojatnost resorpcije kosti oko vlastitih zuba (parodontitis) ili oko implantata (periimplantitis) veća nego kod nepušača. Posebno kod složenijih zahvata s koštanim transplantatima, rizik od komplikacija kod pušača znatno je veći. Iz tog razloga, prije implantološkog tretmana preporučujemo našim pacijentima pušačima da prestanu pušiti.

Mogu li zubni implantati biti odbijeni od strane organizma?

Titan je materijal s izuzetno visokom biokompatibilnošću, koji ne izaziva nikakve reakcije odbacivanja u koštanom tkivu, niti su poznate alergije na titan. Stoga je nemoguće da dođe do prave reakcije odbacivanja. Ako se implantati olabave i ispadnu, to se može pripisati preopterećenju koštanog tkiva (npr. prekratko razdoblje zacjeljivanja, loša kvaliteta kosti) ili bakterijskoj infekciji, ali ne intoleranciji na titan.

Postoje li razlike u kvaliteti među različitim sustavima implantata?

Na tržištu postoji mnoštvo proizvođača implantata, ali samo nekoliko sustava dostupnih na tržištu bilo je predmet dugoročnih znanstvenih studija. Implantati koje koristimo, proizvođača Straumann, Nobel Biocare i 3i, imaju izvrsnu znanstvenu podršku. Osim toga, ove vodeće tvrtke na tržištu jamče dugoročnu dostupnost zamjenskih dijelova, što može biti iznimno važno, primjerice, ako bi nakon deset godina bila potrebna zamjena malog spojnog vijka.

Koja su pravila higijene za osobe s implantatima?

Općenito, za implantate vrijede ista pravila kao i za prirodne zube: dobra oralna higijena je preporučljiva i donosi rezultate. Za održavanje čistoće prostora između implantata korisno je koristiti zubni konac i interdentalne četkice. Rado ćemo vam savjetovati i pokazati ispravnu upotrebu raznih pomagala za oralnu higijenu.

Povezani članci